31 marzec 2020, autor: mgr inż. Krzysztof Czachura

9 POWODÓW DLACZEGO WARTO CHODZIĆ BOSO

GRY, DZIECI, ZDROWIE, ZABAWA

         Zostaw dzieci w piaskownicy, na plaży albo na zwykłej trawie i daj im swobodę, a zobaczysz, że po chwili będą biegać boso.

Hipokrates mawiał „Najlepsze obuwie to brak obuwia.

         Skóra stóp to najlepsze buty świata. Stopy pozwalają na prawdziwy kontakt z ziemią i naturą. Dzieci to wiedzą instynktownie – zdejmując buty i skarpetki podczas dobrej zabawy.
Pewnie dlatego dzieci tak bardzo lubią nasze wielkoformatowe gry i strefy gier XXL gdzie mogą się boso wyskakać i wybawić do woli.

         01 Chodzenie boso to doskonały, naturalny sposób na masaż.
Nie od dziś wiadomo, że wszelkie zakończenia nerwów są umieszczone właśnie na stopach i placach stóp. Chodzenie boso jest więc doskonałą stymulacją układu nerwowego. Czy wiesz że, w stopach znajduje się 72 tys. zakończeń nerwowych, odpowiedzialnych za połączenia między najważniejszymi częściami ciała.
Nic dziwnego, że większość ludzi ma na stopach „gilgotki”.

         02 Chodzenie boso doskonale wpływa na zdrowie.
Tutaj można napisać prawdziwą litanie dlaczego chodzenie boso jest zdrowe.
Chodzenie boso wspomaga i wzmacnia kręgosłup, mięśnie, stawy, wymusza prawidłową postawę, redukuje bóle etc...

„Zdaniem specjalistów, chodzenie boso np. po piasku ma relaksacyjny wpływ na stopy i wzmacnia nogi.
Jak zaznaczył (Marcin Piwnik, rezydent Kliniki Rehabilitacji Ortopedycznej i Pourazowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM – CSW w Łodzi), chodzenie po nierównym i zmiennym podłożu, jakim jest np. piasek, wymaga od naszych stóp zwiększonej pracy, w większym zakresie i ze zwiększoną siłą.
Dzięki temu chodzimy lepiej, efektywniej i umożliwia to zapobieganie wielu chorobom w starszym wieku tj. palec koślawy czy stopa koślawa.
Wiele prac naukowych zwraca uwagę na zalety poruszania się boso po nierównych powierzchniach, w tym po piasku m.in. przez zwiększenie relaksacyjnego wpływu na układ mięśniowo-stawowy kończyn dolnych czy zmniejszenie częstości urazów, dzięki polepszeniu funkcji neuromotorycznych.”


         03 Chodzenie boso to doskonałe ćwiczenie w integracji sensorycznej dla dzieci.
Chodzenie boso stymuluje u dzieci zmysł dotyku, reguluje napięcie mięśniowe i uruchamia zmysł równowagi. To wszystko wpływa na integrację percepcji odbieranych bodźców.

         04 Stopy w dużym stopniu odpowiadają za termoregulację ciała.
Stopy oddają sporą ilość ciepła. To doskonała wiadomość na lato. Zamiast adidasów załóż japonki. A najlepiej pochodź trochę boso. Stopy i dłonie są jednym z kluczowych części organizmu odpowiedzialnych za wymianę ciepła.

         05 Chodzenie boso hartuje organizm.
Kontakt z mokrymi, zimnymi powierzchniami, z wodą, z różnymi temperaturami i przewiewami wpływa na zdolność organizmu do radzenia sobie z różnymi czynnikami zewnętrznymi.
Organizm się wzmacnia i jest odporniejszy, kiedy chodzisz boso.

         06 Chodzenie boso to świetny trening uważności.
Wiele osób boi się, że chodząc boso skaleczą się, wbiją sobie coś w nogę, przetną się szkłem, ugryzie ich tarantula. Za to mało kto wie, że chodzenie boso uczy uważności. Chodząc boso uczysz się uważać na to co masz pod nogami, na co stajesz, co Cię otacza. Stopa staje się Twoim kolejnym zmysłem do poznawania świata. Właśnie ten trening uważności sprawia, że unikasz zagrożeń.
         Chodząc boso uczysz się patrzeć na drogę i lepiej odczuwać co masz pod sobą. Kontakt ziemią to bezcenny dar. To najbardziej naturalna forma poruszania się. Na początku trzeba się przyzwyczaić do dużej ilości bodźców jakie odczuwamy. Z czasem stopa się uodparnia i nabiera przyzwyczajenia, swoistej pamięci. Nawet gdyby Ci przyszło stanąć na pinezkę to odruchowo cofniesz nogę jeśli już chodzisz boso od jakiegoś czasu.

         07 Chodzenie boso to prawdziwy relaks.
Chodzenie boso to najbardziej naturalny, zgodny z fizjologią i budową naszego ciała sposób poruszania się. Naturalny masaż i ruch rozluźnia mięśnie a kontakt z przyrodą daje ukojenie dla ducha.
Trudno mi sobie wyobrazić zrelaksowaną osobę w butach - za to zmęczoną już jak najbardziej.

         08 Chodzenie boso uczy dzieci wrażliwości.
Wynika to z faktu, że chodzenie boso daje pełny kontakt z ziemią, z otaczającą nas żywą naturą. Styczność z przyrodą, roślinami, zwierzętami, owadami daje poczucie przynależności do czegoś większego, wspiera wychowanie dzieci na wrażliwe istoty, które mają szacunek do przyrody i organizmów żywych. Pewnie dlatego, że chodząc boso czujemy się bardziej częścią tego świata.

         09 Chodzenie boso to doskonała terapia.
Psychologowie na depresję zalecają kontakt z naturą: spacery po lesie i plaży. Nie od dziś wiadomo, że kontakt z przyrodą uspokaja i koi nerwy. Podobnie jest z chodzeniem boso. To terapia zarówno dla ducha jak i dla wzmocnienia ciała. Chodzenie boso to sposób na zdrowie, często przepisywana terapia na wile dolegliwości, choćby ortopedycznych.

         Trudno mi sobie wyobrazić spacer po plaży w butach albo klapkach. Chodzenie po domu w papciach albo skarpetach to dla mnie dziwaczny zwyczaj. Chodzenie boso da nam poczucie wolności i dobrego kontaktu z naturą. Uwolnijmy się od butów i skarpet a odkryjemy nową jakość i swobodę w życiu. Osobiście uważam, że chodzenie boso to prawdziwy przywilej jaki otrzymaliśmy o matki natury i warto z niego korzystać na co dzień.

         Od lekarzy, naukowców, fizjoterapeutów, psychologów po samego Hipokratesa - od zawsze wielcy tego świata zachwalają magiczną, prozdrowotną moc chodzenie boso.
Zróbmy więc bosy krok ku szczęściu i zdrowiu.


> Zobacz serię gier dla dzieci "ZDROWE DZIECI".
> Oferta
znak graficzny logo kumamgre.pl