2023, autor: mgr inż. Agnieszka Kordala

Poznaj naszego projektanta gier i ilustratora:
Krzysztofa Czachurę

GRY, KOMIKS, PROJEKTOWANIE, DZIECI, KREATYWNOŚĆ, ZABAWA
grafika komiksowa - Poznaj naszego projektanta gier, ilustratora -
										Krzysztofa Czachurę.

         Krzysztof Czachura
Projektant gier, ilustrator, rysownik komiksowy, grafik kreatywny.

         Szybki rys postaci Krzysztofa Czachury

         Z wykształcenia magister inżynier „Biologii Zwierząt” na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Od studiów próbował połączyć dwie pasje - nauki ścisłe, w szczególności przyrodnicze: biologię i anatomię z pasją tworzenia gier i malowania komiksów i ilustracji.

         Założyciel i właściciel marek:
> KangurGra.pl
> KumamGre.pl
> studiokomiks.pl
> artmedstudio.pl

         Zaprojektował i wydał ponad setkę gier planszowych, wielkoformatowych i podwórkowo – korytarzowych. Namalował i zilustrował niezliczone komiksy, ilustracje do książek, czasopism, badań naukowych i medycznych oraz podręczników. Projektował i malował dla wielu zaznanych marek i firm: Amazon, Bayern, TUV, ECOLAB, ACUVE… można by tu bardzo długo wymieniać. Jednak największą satysfakcję i radość kreeacji zawsze przynosiło mu tworzenie własnych gier i projektów.

         W gry spod ręki Krzysztofa Czachury grają dzieci w całej Polsce: w szkołach, przedszkolach, bibliotekach, na świetlicach, festynach i piknikach rodzinnych. A każde dziecko zaświadczy, że granie w gry stworzone przez Krzysztofa Czachurę to nie tylko świetna zabawa i ruch ale także moc edukacji i nauki.

Misją każdej marki jaką tworzę i prowadzę zawsze są 3 filary:
Nauka, edukacja i rozrywka.

         Artysta vs Projektant
Krzysztof nie lubi stwierdzenia, że jest artystą. Uważa, że historycznie jest to bardzo skrzywdzone i wypatrzone słowo określające twórcę. Bardziej lubi myśleć o sobie w kategoriach rzemieślnika, projektanta, który ma konkretne cele i zadania projektowe do zrealizowania. Nigdy nie nazywaj go artystą, ponieważ zrobi Ci szybkie sprostowanie tego stwierdzenia. :)

Artysta czeka na wenę a projektant po prostu bierze się do pracy.

         Proszę mi wierzyć - w świecie artystów ktoś z takim podejściem to jak biały kruk albo jednorożec. :)

         Każdy kto miał styczność z Krzysztofem Czachurą wie, że działa jak żywa, kreatywna maszyna. Na dobry pomysł natychmiast się zapala i bierze do pracy.

Nie chciałbym mieć nigdy drugiej głowy ale dodatkowa para rąk na pewno by się przydała do pracy. :)

         Kiedy zaczęła się przygoda z grami i komiksami?
Opowiadał mi kilak razy, że pierwsze gry robił z mamą już jako dziecko wieku szkolnym jak tylko potrafił już liczyć. Potem grali w nie rodzinnie razem z rodzeństwem i przyjaciółmi. Gry cieszyły się powodzeniem do tego stopnia, że niektórzy je wypożyczali, żeby sobie pograć. Od czasów studiów biologicznych równolegle zajmował i fascynował się grami planszowymi oraz komiksem.

         Zawód projektanta gier to bardzo zróżnicowane i wielofunkcyjne zajęcie. Żeby gra była atrakcyjna, grywalna i ciekawa musi spełnić szereg warunków oraz przejść wiele procesów i testów. Bardzo ważnym elementem projektowania każdej gry planszowej jest intuicja, która oparta jest na doświadczeniu i wiedzy. Dobry pomysł na grę to dopiero początek procesu twórczego. Trzeba pomysł na grę wziąć na warsztat, policzyć mechanikę, zrobić odpowiednią oprawę graficzną, ubrać grę w ciekawą i atrakcyjną historię, która tchnie w ducha gry życie. Kiedy znajdzie się odpowiedni balas między tymi elementami trzeba przemyśleć i ustawić produkcję. Karty, pudełka, kostki, pionki, plansze itp. to wszystko też wchodzi w skład projektowania, które nie ma nic wspólnego lekkim duchem artystycznym. Kiedy wchodzimy w świat druku, farb, papierów, kartonów i wykrojników - jest to już rzemiosło, technika oraz znajomość materiałów. Waży jest tu dobry kontakt z drukarnią i podwykonawcami oraz sprawna współpraca.

         > Przeczytaj artykuł: "Jak zrobić grę planszową?"

Grę jest mi łatwo zrobić. Wydać ją i wyprodukować to już inna bajka.

         Współpracując już długo razem mogę powiedzieć, że Krzysztof Czachura to mega kreatywna i pracowita osoba, która ma ogromną, pozytywną energię. Potrafi zarażać ludzi do swoich pomysłów i tworzy bardzo dobrą przestrzeń i atmosferę pracy kreatywnej. Lubią się go trzymać żartym śmiech i ciekawe powiedzonka. Jest osobą otwartą, przyjazną i lubi ludzi oraz ciekawe osoby. Bardzo lubi dzieci i kontakt z nimi sprawia mu radość co widać to doskonale, kiedy czasem pojedzie wesprzeć animatorów na strefach gier XXL lub prowadzi zajęcia z warsztatów komiksowych lub projektowania gier.

         Jak to powiedział szef marketingu Parku Wodnego w Krakowie

Na pewno jest to osoba, z którą chętnie pójdziesz na piwo. Taki swój facet.

         Kilka ciekawostek o naszym głównym projektancie:

         Kiedy maluje i tworzy mówi na głos do swoich postaci, do ekranu lub kartki papieru na której maluje. Czasem łapią się na to pracownicy albo klienci, ponieważ myślą, że zwraca się do nich, a on po prostu prowadzi wewnętrzny dialog i narracje. No cóż… artyści tak mają, przepraszam „projektanci” :)

         Krzysztof kolekcjonuje ciekawe słówka, które wyławia, zasłyszawszy u kogoś. Potem lubi wplatać je do swojego słownika.

         Uwielbia biegać i sporty wodne. To doskonały pływak. Za młodu były ratownikiem i przepracował kilka sezonów na basenach, kąpielach w w Parku Wodnym w Krakowie. Jet też nurkiem i freediverem. To wodne stworzenie. Jak wejdzie do wody to możesz już go nie zobaczyć na kilka godzin. Z pasji i szacunku do żywiołu wody stworzył grę specjalnie przeznaczoną dla dzieci:
> Zobacz grę dla dzieci "Bezpieczni nad Wodą"

         Bardzo bliska jest mu przyroda w każdej postaci, w szczególności lasy i drzewa. Dlatego sadzi namiętnie drzewa i stara się zawsze żyć i produkować gry dla dzieci w duchu eko i zero waste. Takie podejście w sumie powinno być powszechną praktyką i normą. Pracownikom w firmie oraz klientom bardzo się podoba, zrównoważona produkcja z poszanowaniem matki natury.

         O Krzysztofie Czachurze można by napisać bardzo wiele. Przede wszystkim to zdolny i pracowity projektant, który od ponad 20 lat zajmuje się tworzeniem gier, komiksów i ilustracji na potrzeby nauki i edukacji. Jego projekty trafiają w punkt i są zawsze dobrze przemyślane i merytoryczne. Współpraca z kimś takim idzie gładko jak po maśle. Jest osobą elastyczną, pozytywną i bardzo charyzmatyczną. Wiele osób podziwia go za ogromną wyobraźnię i ceni sobie jego współpracę. Ja również do nich należę.

> Oferta gier

edukacyjna gra planszowa XXL dla dzieci - Dzieci bezpieczne nad wodą

znak graficzny logo kumamgre.pl