Pobierz logotypy KumamGre

Moje konto

+48 501 602 700

  /  ANIMACJE   /  ZAGRAJMY W GUMĘ!
gra w gumę – skoczna zabawa dla dzieci – gra podwórkowa, korytarzowa, plenerowa, ogrodowa

ZAGRAJMY W GUMĘ!

GRA W GUMĘ – stara super zabawa plenerowa, podwórkowa, korytarzowa

Gra  w gumę jest znana i lubiana na pewno wśród starszych. Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte to czasy, w których guma królowała na podwórkach i boiskach, a wspomnienie o niej niejednego przyprawia o nostalgię. Dzisiaj zapomniana, a podwórka raczej opustoszałe z kolorowych gum owiniętych wokół kostek lub przyczepione do trzepaka.

O CO CHODZI Z GRĄ W GUMĘ?

Gra w gumę to niezwykle oldschoolowa, prosta i angażująca ciało zabawa. Gra może integrować co najmniej dwoje, najlepiej troje i więcej dzieci. W przypadku gry w dwoje, gumę musimy mieć gdzie przywiązać np. do jakiegoś słupa lub drabinki. W pojedynkę też dacie radę 🙂

Guma i jej rozgrywki posiadają wiele oblicz. Od szybkich i prostych do długich kombinacji wymagających nie lada aktywności fizycznej.

SKĄD TA GUMA? KTO TO WYMYŚLIŁ?

Czy wiedzieliście, że zabawa w skakanie w gumę pochodzi z Chin? Była to popularna forma aktywności fizycznej, zwana nawet sportem. 1000 lat temu to czas, na który szacuje się początki gumy. W dynastii Tang była nazywana  „Chinese Jump Rope” – „chiński sznur do skakania”. W dynastii Song, tę grę nazwano „skaczącym sznurem”, w dynastii Ming „skaczącym białym sznurem”, a w dynastii Qing „latającym sznurem”. Po sukcesie gry w gumę w Chińskiej Republice Ludowej na początku XX wieku, zawitała do wielu krajów, w tym do Polski. I jak już wiesz nosi miano jednej z najlepszych zabaw pewnego okresu.

KILKA PODPOWIEDZI – JAK TO ROBIĆ?

Gra w gumę jak już się dowiedziałeś bądź właśnie sobie przypomnisz – jest bardzo prosta. Gra poza gumą nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu i nie zajmuje dużo miejsca. Wystarczy guma, odrobina przestrzeni i wolny czas. Sposobów jest mnóstwo, bo i rodzajów gry w gumę cała masa. Można przyjąć określone zasady, albo wymyślić swoje. Jedną z najpopularniejszych gier są „dziesiątki”.

Jeżeli ktoś przejedzie wszystkie figury, skacząc przez gumę zawieszoną na wysokości kostek, wtedy podwyższa się ją na wysokość kolan, a następnie bioder.

gra w gumę – skoczna zabawa dla dzieci – gra podwórkowa, korytarzowa, plenerowa, ogrodowa - gry i zabawy od KumamGre.pl
DZIESIĄTKI

Najprostszy i najpopularniejszy sposób na grę w gumę to tzw. dziesiątki. W tej grze gracze mają za zadanie wyskakać po kolei dziesięć figur. Grę zaczyna się z gumą umieszczoną na poziomie kostek. Po ukończeniu danego poziomu guma zostaje podwieszona wyżej – na poziom łydek, kolan, a nawet ud, czy brzucha. Wygrywa gracz, który jako pierwszy zaliczy wszystkie etapy na danym poziomie (wysokości) gry.

Oto 10 przykładowych figur, które należy wykonać podczas gry w gumę „dziesiątki”. Oczywiście zasady tej gry są elastyczne, tak jak guma, po której się skacze – można je dostosować indywidualnie do potrzeb graczy.

gra w gumę – skoczna zabawa dla dzieci – gra podwórkowa, korytarzowa, plenerowa, ogrodowagra w gumę – skoczna zabawa dla dzieci – gra podwórkowa, korytarzowa, plenerowa, ogrodowa

1. Przeskakujemy obunóż z jednej strony gumy na drugą.

2. Wskakujemy pomiędzy gumy i wyskakujemy po drugiej stronie.

3. Wskakujemy z jedną nogą pozostawioną na zewnątrz a drugą do środka i przeskakujemy dalej, by następnie pierwsza noga znalazła się między gumami, a druga po drugiej stronie, na zewnątrz.

4. Wskakujemy jednocześnie jedną stopą na jedną gumę, drugą na drugą, po czym zmieniamy nogi, podskakując (licząc do trzech).

5. Wskakujemy jedną nogą do środka, po czym wskakujemy na gumę, którą mieliśmy między nogami. To samo robimy z drugą gumą.

6. 5 razy przeskakujemy między gumami, by za każdym razem mieć jedną gumę między nogami.

7. 3 razy wskakujemy jedną nogą na gumę, zmieniając na niej nogi, po czym przeskakujemy na drugą stronę i robimy to samo, przy czym po przeskoku od razu jedna noga ma znaleźć się na drugiej gumie.

8. Zaczepiamy stopą za gumę i przeskakujemy tą nogą na drugą stronę poza drugą gumę. 7 razy zmieniamy stopę w tej pozycji, za każdym razem wykorzystując do tego jeden skok.

9. Wskakujemy jedną nogą do środka, po czym wskakujemy obydwiema na gumę, znów jedną nogą do środka i na gumę. Następnie przeskakujemy na drugą stronę i powtarzamy sekwencję.

10. Zaczepiamy stopą za gumę i przechodzimy tą nogą poza drugą gumę, po czym drugą stopę wkładamy do powstałej dziury i też zaczepiamy o gumę. Teraz 9 razy przeskakujemy o 180 stopni wokół własnej osi, cały czas mając gumę poza stopami.

11. Zaczepiamy stopami o gumę i przechodzimy z nią nad drugą gumą. Następnie cofamy się i mamy teraz tę drugą gumę za pię Stajemy na niej, podskakujemy i lądujemy na gumie, która była przed nami.

Tzw. „męczko” to seria figur od jedynki do dziesiątki, wykonywana za jednym razem, bez przerwy. Gdy każdy z graczy przejdzie pomyślnie przez dziesięć figur, przed podwieszeniem gumy wyżej można wprowadzić do gry dodatkowo etap z „męczko”.

 

STOPNIE TRUDNOŚCI GRY

1. stopień: guma umieszczona na kostkach

2 stopień: guma umieszczona na łydkach

3. stopień: guma umieszczona na wysokości kolan

4. stopień: guma umieszczona na udach

5. stopień: guma umieszczona na biodrach

6. stopień: guma umieszczona na wysokości pasa

 

Gra w gumę to klasyczna, znana i lubiana gra z dawnych lat z mianem królowej podwórek. Warto więc opowiedzieć o grze swoim dzieciom, pokazać i spróbować zachęcić do zabawy. Jest to doskonała forma integracji z innymi, często pozwala uczyć liczenia i zapamiętywania. Bardzo ważnym aspektem takiej formy zabawy jest jest aktywność ruchowa spędzona na świeżym powietrzu do czego ogromnie zachęcamy. Dodatkowym atutem jest jej mała pojemność, tak więc guma jest kieszonkowym rozwiązaniem na każde wyjście, odwiedziny u bliskich czy przyjaciół oraz do zabrania na każdą wycieczkę i wakacje.

Zatem przypomnijmy sobie jak niegdyś spędzano czas zabawy i spróbujmy zarazić tym naszych milusińskich. W małym przedmiocie zawieramy mnóstwo zabawy, nauki, aktywności i radości – wszystko czego w dzisiejszych czasach może nam zabraknąć.

Zasady komentowania na stronie Administratora, KUMAMGRE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Michałowicach (32-091) przy ul. Legionowej 11 w KRS: 0000861918, REGON: 387113320, NIP: 5130267796 zostały wskazane w Polityce prywatności.
Przeczytaj zanim skomentujesz.


Napisz komentarz