Pobierz logotypy KumamGre

Moje konto

+48 501 602 700

  /  ANIMACJE   /  Wieża Jenga – gra dla małych architektów.
Jenga - KumamGre.pl

Wieża Jenga – gra dla małych architektów.

Jenga? Czy ta nazwa coś Ci mówi?

Jenga - KumamGre.pl

KumamGre od dawna jest zafascynowane produktem jakim są drewniane klocki o nazwie Jenga. Postanowiłam opisać Wam szczegóły i przybliżyć nieco temat. Dla tych, którzy jeszcze jej nie znają i dla tych, którzy ciekawi są skąd pomysł na tak zaskakująco prostą, ale niesamowicie wciągającą rozrywkę, jak możemy ją wykorzystać i jakie formy posiada. Dlaczego produkt uważany jest za świetny i dlaczego proponujemy wersję XXL, a przede wszystkim dlaczego jest ekologiczny i edukacyjny – czyli czym KumamGre przede wszystkim kieruję się w swoim działaniu.

Historia Jengi – od czegoś trzeba zacząć, poznajmy drewniane klocki.

Jenga swoje pierwsze korzenie wypuściła w głowie niejakiej Leslie Scott. Dziewczyna była angielką urodzoną w Tanzanii i tam też zaczęła przygodę z Jengą.

Jak do tego doszło i skąd pomysł na zabawę?

Leslie jako młoda dziewczyna z zainteresowaniem obserwowała jak robotnicy okolicznego tartaku układali już obrobione drewno w ogromne stosy. Pracownicy mieli na to swój skuteczny system, który zainspirował Leslie do układania w taki sam sposób, ale klocków z drewna o mniejszych gabarytach.   Z prądem wyobraźni zaczęła wyciągać pojedyncze klocki, a żeby zabawa trwała w najlepsze układała je na szczycie. Z czasem zaangażowała do zabawy więcej osób i to uczyniło z klocków ulubioną grę w rodzinie. Pomysł okazał się być świetny i szybko odnosił miano rewelacyjnej gry w okolicy dziewczyny. Dlaczego nazwano to Jengą? W języku suahili Jenga oznacza budowanie.

Londyn 1983 rok to przełomowy czas dla Jengi – miały wtedy miejsce targi zabawek, gdzie pierwszy raz zaprezentowano zabawę na skalę szerszą niż rodzinne miasteczko i okolice Tanzanii. Rok później zainteresował się nią Robert Gebler, amerykański przedsiębiorca i przyjaciel brata Leslie. Niedługo potem rozpoczął produkcję oraz dystrybucję w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Po około 2 latach prawa do Jengi sprzedał dużemu koncernowi Hasbro, który do tej pory jest jej właścicielem.

Jenga składa się z 54 elementów – drewniane prostopadłościany. Przed rozpoczęciem gry układane po 3 w naprzemienne strony, z których powstać ma wieża. Zadaniem osób zaangażowanych w grę jest wyciąganie pojedynczych klocków i układanie ich na szczycie wieży tak, aby budowla nie zawaliła się. Używamy tylko jednej ręki i z upływem czasu oraz kolejnych ruchów wieża staje się coraz bardziej niestabilna co czyni zabawę, z każdym momentem coraz trudniejszą. Chyba nie muszę wspominać jak bardzo gra zaczyna robić się emocjonująca? Wyobraźcie sobie ten trud przekładania klocka w momencie gdy mamy wrażenie, że jeden oddech jest w stanie przewrócić całą konstrukcję. Lepszym następstwem jest, gdy jednak tego klocka przełożymy bez naruszenia wieży, co wydawało się niewykonalne! Wow, niesamowita ulga!

Jenga nosi miano klasycznej gry, a jej popularność z czasem wcale nie maleje – wręcz przeciwnie. Z biegiem lat przedmiot został wielokrotnie poddawany różnym zmianom. Obecnie dostępne są wersje klasycznej Jengi, wersji z kolorowymi czy ponumerowanymi klockami. Znajdziemy grę również z różnymi trybami i wariantami np takimi jak zdobywanie punktów, co urozmaica rozgrywkę podsycając dodatkowo rywalizację. Jenga jest rewelacyjną formą nie tylko zabawy, ale i nauki, z której korzysta wielu nauczycieli i rodziców. Pomaga w matematyce, określeniu sensownego balansu, powtórki i utrwalenie danego materiału w wersji np z pytaniami, wszystko w zależności jaki tryb gry obejmujemy, a Jenga daje nam swobodę modyfikacji zasad w zależności od chęci i potrzeby.

KumamGre, dlaczego Jenga i dlaczego XXL?

Oprócz tego, że Jenga przez wiele lat umocniła swoją pozycję na rynku z grami jest absolutnie królującym produktem w zgodzie z natura. Dlaczego? Jenga od pierwotnej wersji wykonana była z drewna i w tej kwestii nic się nie zmieniło. Pozyskiwanie drewna do produkcji Jengi nie ma nic wspólnego z zagrażającymi środowisku naturalnemu, masowymi wycinkami lasów. Drewno wykorzystywane do wytwarzania zabawek pochodzi najczęściej ze specjalnych, kontrolowanych upraw, gdzie drzewa wycinane są w sposób zaplanowany i nie zaburzający funkcjonowania ekosystemu. KumamGre nie mogło przejść obojętnie obok tak naturalnego i świetnego produktu nie tylko do zabawy, ale i edukacji. Tworzymy i pracujemy obracając się w tematyce ekologicznej, dlatego właśnie ten produkt idealnie wpasował się w nasze priorytety. Postanowiliśmy pobawić się nie tylko różnymi trybami gry, ale ich wielkością klocków.

Jenga - KumamGre.pl

Pewnie zauważyliście w naszej nazwie XXL. Tak, to nic innego jak duży rozmiar klocków. Rozmiar szokuje i tego jeszcze nie było, a lubimy wychodzić poza standardy. Duży gabaryt klocków nie tylko wzbudza emocje swoim rozmiarem, wzbudza emocje przede wszystkim efektem wielkości zbudowanej wieży, która niekiedy sięga naszego wzrostu. “Z tym się nie mierzyłeś, to na pewno będzie wyzwanie!” Zależy nam, aby dzieci jak i dorośli, którzy walczą o jak największą drewnianą wieżę mieli dostarczony ogrom zabawy, nauki oraz zgody z naturą. Jenga XXL ma swoje różne tryby, które podpowiedzą jak przy grze można dobrze się bawić, integrować, rywalizować, uczyć i umacniać wiedzę. Od klasycznej wersji proponujemy również tę z kośćmi, zadaniami, pytaniami, punktami. Zachęcamy również do pobudzenia swojej wyobraźni i wymyślania własnych wariantów w zależności od potrzeby lub chęci zabawy. Każdy z tych trybów pozwoli na przyswojenie nowych lub już ćwiczonych wartości nie omijając przy tym tego, co międzyludzkie i najważniejsze czyli emocji i współpracy.

super gra w jengę - wieża drewniana jenga

Podsumowując Jenga posiada mnóstwo cennych właściwości, które oczarowały KumamGre. Począwszy od naturalnego materiału nie zagrażającego naszej planecie, który dodatkowo pozwala na kontakt z naturą, po trwałość przez długi czas, jaką daje nam drewno. Dodatkowo gra w Jengę wspiera naukę, stymulację zmysłów, a jej prosta forma doskonale pobudza wyobraźnię i kreatywność.

Nie pozostaje nic innego jak pokuszenie się o stwierdzenie, iż Jenga to doskonały wybór pod każdym względem. Może zostać z nami na lata przybierając różne formy. Wybór tego produktu, posiada same pozytywne cechy. Sięgnijmy więc po Jenge, która pozwala nam szanować naturę i rezygnować z plastikowych form rozrywki – do czego bardzo zachęcamy. Siła i kondycja naszej planety zależy od nas i od naszych wyborów. Zadbajmy zatem o ekologię dokonując świadomych decyzji, przy tym korzystając z formy zabawy i edukacji. A to wszystko daje nam JENGA…

Na koniec ciekawostka…

Podobno najwyższą zarejestrowaną wieżą o jaką grano ułożono w 1980 roku, a zbudował sam Robert Gebler. Ułożył ją jeszcze z oryginalnych klocków wykonanych przez Leslie Scott. Wieża miała 40 poziomów i ⅔ następnego.

 

Zasady komentowania na stronie Administratora, KUMAMGRE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Michałowicach (32-091) przy ul. Legionowej 11 w KRS: 0000861918, REGON: 387113320, NIP: 5130267796 zostały wskazane w Polityce prywatności.
Przeczytaj zanim skomentujesz.


Napisz komentarz