Pobierz logotypy KumamGre

Moje konto

+48 501 602 700

  /  BIZNES   /  Jak powstają edu gry planszowe?
Tworzenie gry - KumamGre.pl

Jak powstają edu gry planszowe?

Wiele osób pyta nas jak tworzymy nasze gry. W tym artykule opiszemy cały proces kreacji gier dla wszystkich zaciekawionych osób. Pokażemy Ci prawdziwą projektową kuchnie KumamGre, w której zawsze coś gotujemy coś co nakarmi spragnionego życia i wiedzy ducha i ciało.

 

Stworzenie dobrej gry, która jest ciekawa i wciągająca to całkiem spore wyzwanie.

Nasze gry zawsze mocno kładą nacisk na walor edukacyjny. W końcu zależy nam na tym, aby dzieci które grają w nasze gry aktywnie się uczyły i chłonęły wiedzę w atrakcyjnej i przyswajalnej formie.

A czy może być lepsza nauk niż przez zabawę i ruch?

 

Prawdziwi profesjonalni projektanci mają dobrze zorganizowany proces projektowy.

Tworzenie gry podzielone jest na etapy jak każdy projekt. Opiszę każdy etap osobno.

 

Sam początek tworzenia gry to pomysł.

Zawsze zależy mi na tym, aby pomysł na grę był ciekawy i ważny z punktu widzenia edukacyjnego i rozwojowego dla dzieci. Czy tworzy się grę dla dzieci, czy dla dorosłych tematyka gry musi być odpowiednio dobrana oraz dostosowana do wieku oraz umiejętności.

 

Dobry pomysł to podstawa każdego projektu. W sumie „nie ma złych ani nowych pomysłów” – liczy się opracowanie zagadnienia. Dobrze opracowana tematyka gry przeradza się w dobry pomysł na grę.

Grę tak jak piosenkę można zrobić dosłownie o wszystkim i o niczym.

 

A więc bierzemy jakieś zagadnienie na warsztat i do dalej?

Czytamy… dużo czytamy i szukamy wiedzy oraz inspiracji w każdej dostępnej formie.

W czasach ogólnej i powszechnej cyfryzacji dostęp do wiedzy jest łatwy jak nigdy dotąd. Problem raczej na tym etapie stanowi przesianie informacji błędnych i niejasnych.

Na szczęście mamy od tego zespół pedagogów i specjalistów, którzy zawsze czuwają na straży rzetelnej wiedzy i informacji.

W przypadku gier dla dzieci ważne jest podanie wiedzy w interesujący i łatwy do przyswojenia sposób.

Wybranie odpowiedniego pomysłu na grę i opracowanie tematyki to sam początek projektowania gry. Ten etap gry może zająć sporą cześć czasu całego procesu projektowego.

Mnie osobiści pomysły i rozwiązania do gier przychodzą do głowy w trakcie uprawiania sportu np. podczas biegania albo zaraz przed spaniem, co jest trochę irytujące, kiedy chce się zasnąć a fala pomysłów szturmuje bramy snu. Dlatego zawsze trzymam przy łóżku notatnik.

Oczywiście, żeby zmierzyć się z tsunami pomysłów trzeba najpierw uzbroić się w wiedzę. Stąd ważne jest aby czytać i edukować się w danej tematyce potrzebnej do gry.

Wiele naszych gier edukacyjnych ma mechanikę opartą na quizie jednokrotnego wyboru ABC. Takich pytań o różnym, dostosowanym do wieku poziomie trudności jest ponad setka. Łatwo się domyślić, że wymyślenie i opracowanie ponad 100 pytań do gry to spore wyzwanie i wysiłek intelektualny.

 

Mechanika gry.

Kolejny etap tworzenia gry to opracowanie mechaniki i policzenie matematyczce gry.

Gra planszowa musi być logiczna.

Mechanikę gry zawsze dostosowuje się do wieku graczy oraz ich umiejętności logicznego myślenia, planowania strategii i poziomu zaawansowania matematycznego.

Inaczej wyglądają gry dla przedszkolaków, dzieci wczesnoszkolnych czy dorosłych.

 

Mechanika gry może przyjąć rozmaite formy. Mechanika gier planszowych to bardzo szerokie zagadnienie wchodzące mocno w matematykę i statystykę. Można by tutaj poświecić na to zagadnienie cały artykuł a nawet książkę.

 

Wstępny etap planowania schematu gry i mechaniki na podstawie edu gry Karpacka Przygoda.

Tworzenie gry - KumamGre.pl

 

W naszych grach edukacyjnych od KumamGre wyznajemy zasady pozytywnej motywacji. W ten sposób premiujemy zawsze wiedzę i pozytywne nawyki oraz aktywność w naszych grach.

W grach KumamGre stawiamy na edukację. Ważne jest dla nas, aby trakcie rozgrywki dzieci chłonęły rzetelną wiedzę i informacje, które są dzieciom potrzebne w codziennym życiu i szkole.

Stąd mechanika gry stawia na naukę i dobrą zabawę. Celem naszych nie jest sam fakt wygrania a raczej dobra zabawa i edukacja w jej trackie.

 

Instrukcja gry

Mechanika gry płynnie przechodzi w dalszy proces artystyczny.

Po drodze jest masa materiałów pomocniczych, notatek, inspiracji do tworzenia.

Instrukcja gry zazwyczaj w swojej głównej formie powstaje równolegle do projektowania planszy gry.

Chodzi o to, żeby plansza gry oraz rozgrywka były spójne z zasadami gry i rozpiską pól lub kart.

 

Na tym etapie powstają też pytania do gier a cała rozgrywka i wiedza w grze jest analizowana przez zespół pedagogów i specjalistów, żeby gra była jak najlepsza i oparta na rzetelnej wiedzy oraz doświadczeniu.

 

Na wstępnym etapie instrukcja gry ma za zadanie uszeregowanie wiedzy o mechanice gry, tematyce, pomyśle na grę. Jest tu opis zasad rozgrywki, rozpiska pół gry, opis wszystkich trybów rozgrywki itp.

 

Finalnie instrukcja gry zostaje przekształcona do łatwej, szybkiej i przyswajalnej dla odbiorcy pomocy w prowadzeniu rozgrywki.

 

Znam wiele gier, które pomimo świetnej mechaniki, pomysłu i grafiki poległy przez niezrozumiałą i nieczytelną instrukcję, przez którą zwyczajnie nie da się „przebrnąć” a gdzie tam do grania.

 

Dlatego bardzo dbamy o to, aby instrukcje naszych gier były proste do przeczytania i zrozumienia oraz zawierały atrakcyjne materiały edukacyjne i dodatkowe.

To damo tyczy się tłumaczeń gry oraz instrukcji gier na inne języki.

 

Szkicujemy grę.

Szkic gry nie przypomina na początku pięknej ilustracji planszy gry, z których słyniemy.

 

Bardziej wygląda jak architektoniczny plan budowy gry. Wszystko jest pomierzone od linijki, schludnie, poukładane i policzone. Nie przypomina to wolnej artystycznej impresji a raczej zimny kod programisty. Masa tu liczb, linii, cyferek i kolorowych notatek.

Na tym budujemy grafikę gry. Bez projektu nie postawisz domu tylko budę. Więc zawsze zaczynamy od rzetelnego planu budowy gry.

 

Odręczny szkic edu gry Karpacka Przygoda.

Tworzenie gry - KumamGre.pl

 

Na tym etapie rozpoczynamy też pierwsze rozgrywki testowe, żeby sprawdzić mechanikę gry, grywalność i fabułę rozgrywki.

Przy grach realizowanych na zamówienie jest to pierwszy moment, kiedy prezentujemy grę oraz materiały do gry.

Na etapie szkicu gry jest najwięcej korekt i poprawek. Na każdym następnym etapie wprowadzanie zmian jest coraz trudniejsze i bardziej pracochłonne. Stąd potrzeba, aby zaplanowana gra była jak najbliżej finalnej wersji.

 

Malujemy grę i ilustracje.

Gry w KumamGre są malowane ręcznie przez Polskich artystów – głównie przez Krzysztofa Czachurę i Karolinę Kwiatkowską z > studiokomiks.pl

Stąd ich wysoki walor artystyczny gier i przepiękne ilustracje od razu wpadają w oko. To gry, które mają własnego ducha. Są piękne, urzekające i spójne graficznie.

Kontur ilustracji vs gotowa full kolor ilustracja zwierząt do edu gry Karpacka Przygoda.

 

Tworzenie gry - KumamGre.pl

 

 

 

Tworzenie gry - KumamGre.pl

 

Widzieliśmy bardzo wiele „złych i byle jakich gier” zrobionych szybko i postawionych na grafikach z darmowych stocktów (banki zdjęć i grafik).

My w ten sposób nie chcemy robić gier.

Nam zależy na najwyższej, bezkompromisowej jakości. Stąd na nasze gry można patrzeć godzinami, delektując się szczegółami, smaczkami i niuansami.

Mamy nawet tryb rozgrywki na spostrzegawczość dla przedszkolaków. To świetna zabawa zwłaszcza jeśli gra się w grę na GIGA wielkim formacie XXL do skakania.

Piękno i wysoka jakość oczywiście wymaga odpowiednich nakładów czasu i energii. W KumamGre wiemy jednak, że warto, ponieważ nawet dziecko potrafi docenić tak wielki wysiłek: zachwytem, uśmiechem i radością grania oraz zabawy.

 

szkic vs full kolor, gotowa plansza gry na podstawie edu gry Karpacka Przygoda.

Tworzenie gry - KumamGre.pl

 

Gry oraz ilustracje do nich malowane są w technikach mieszanych oraz techniką digital paintingu.

Finalnie każda gra kończy w formie cyfrowego obrazu.

Praktycznie każda nasza gra dostępna jest w kilku uniwersalnych formach:

 

> GIGA gra XXL do skakania (2 formaty)
> DUŻA gierka (ogromna gra stolikowa: A1,A2,A0)
> eko gra planszowa (klasyczna planszówka)
> eko gra kopertowa (ergonomiczna gra)
> eko gra w formie OPOWIADANEK (gra kostkowa)

 

Oczywiście za procesem kreatywnym powstania każdej naszej gry idzie cała filozofia, tego jak powinny wyglądać nasze gry oraz jakie cele mają spełniać. W grach KumamGre nie chodzi tylko o samą rozrywkę. Nasze gry przede wszystkim mają uczyć i rozwijać dzieci przez zabawę, ruch oraz aktywność fizyczną. Ważna podczas rozgrywki jest też integracja oraz dobra atmosfera.

 

Nasze gry to świątynie wiedzy i rozwoju. Już samo oglądanie i czytanie planszy gry to edukacyjna zabawa.

 

Na koniec dodam, że aby zrobić dobrą, ciekawą grę trzeba poświecić sporo czasu i energii. Nade wszystko trzeba to lubić, ponieważ to trudne zadanie projektowe, które stawia wiele wyzwać i problemów. Za to satysfakcja, kiedy widzi się szczerą radość i coraz mądrzejsze dzieci skaczące energicznie jak żabki to prawdziwa przyjemność i poczucie dumy z dobrze wykonanej pracy kreatywnej.

 

Czy jest większa radość z życia niż radość doświadczania i poznawania świata i życia?
Dzieci to wiedzą, więc w nieskrępowany sposób potrafią się śmiać i bawić.
Nam dorosłym pozostaje na nowo się tego nauczyć.
Zasady komentowania na stronie Administratora, KUMAMGRE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Michałowicach (32-091) przy ul. Legionowej 11 w KRS: 0000861918, REGON: 387113320, NIP: 5130267796 zostały wskazane w Polityce prywatności.
Przeczytaj zanim skomentujesz.


Napisz komentarz