Pobierz logotypy KumamGre

Moje konto

+48 501 602 700

  /  DZIECI   /  PO CO CI MATMA?
Matma - KumamGre.pl

PO CO CI MATMA?

Kalkulator albo komórka policzy teraz wszystko.
To po co wkładać wysiłek w naukę matematyki?

Co ma wspólnego muzyka z remontem łazienki, grą na konsolę, apką na telefon albo grą planszową. Wyobraź sobie, że wspólnym mianownikiem jest tu matematyka. Żeby dobrze zrobić wszystkie z wyżej wymienionych rzeczy trzeba je umieć policzyć.
Ile kupić płytek i kleju na jaką powierzchnię?
Zapis nutowy to nic innego jak matematyczny zapis dźwięków.
Wydaje Ci się, że gra albo apka na telefon to taka prosta sprawa? To setki, tysiące linijek kodu i obliczeń algorytmicznych testowane bez końca.
Planszówka, w którą gra się beztrosko z przyjaciółmi albo rodziną to także matematyczny algorytm z policzoną logiką i losowością.

Świat, który nas otacza to matematyka. Czy tego chcemy czy nie matematyka jest wszędzie i zawsze obok.

Parafrazując Galileusza:
„Matematyka jest alfabetem, za pomocą którego opisujemy wszechświat.”

 

Cokolwiek chcemy opisać naukowo czy w inny sposób sięgamy po matematykę w przeróżnych formach. Przy remoncie łazienki sięgniemy po geometrię. Przy badaniach naukowych sięgamy po statystykę. Nie bez kozery mawia się, że:

„Matematyka to królowa nauk.”

Rzuty kośćmi w grze planszowej to również statystyka, którą można opisać za pomocą wzorów i prawdopodobieństwa.

 

Nawet zwykłe zakupy to prosta matematyka sprowadzona do zwykłych obliczeń ilościowych. Ile kupić jajek, żeby starczyły na cały tydzień, skoro codziennie zjadam jajecznicę? To ile zjadam jajek dziennie x 7 dni tygodnia = ile zjadasz?

Weźmy na warsztat „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Tak, oprócz talentu i wyobraźni, literackie dzieło naszego narodowego wieszcza to także matematyka. Pan Tadeusz to trzynastozgłoskowiec, który ma swój rytm i tempo czytania oraz rymów. Można to zapisać wzorem za pomocą liczb.
Serce również bije w rytmie, który opisuje się za pomocą matematycznego wykresu w formie EKG. Poszedłbyś do lekarz, który nie umie liczyć na leczenie? A co jak pomyli dawki leku?

Komórka, kalkulator, komputer policzą wszystko co im zadamy. Tak, to słuszność, ale co Ci powie komórka, albo kalkulator jak je zapytasz ile trzeba kafelek i kleju kupić do łazienki? Na takie proste domowe obliczenia remontowe trzeba mieć pomysł i podstawową wiedzę z zakresu geometrii. Nawet na liczenie w Excelu trzeba mieć pomysł, żeby wychodziły poprawne wyniki a nie bzdury.

Cały świat i biznes opiera się matematyce. Nie wierzysz – zapytaj księgowego.

Wiedział to już dawno temu Pitagoras.
„Liczby rządzą światem.”

Matma - KumamGre.pl

         Jak sprawić, żeby matematyka nie kojarzyła się z nudą i akademickimi wywodami, które rozumie hermetyczna garstka matematyków?
Postawiliśmy sobie w kumamgre.pl za zadanie, zachęcić dzieci do nauki matematyki w formie zabawy i aktywnej rozrywki. Tak zrodził się pomysł, aby stworzyć atrakcyjną grę, która nauczy dzieci wybranych zagadnień matematycznych. Grę połączoną z ruchem, zabawą i liczeniem.

Żeby się czegokolwiek nauczyć potrzebna jest odpowiednia motywacja. Jakie korzyści odnosi się w życiu kiedy zna się matematykę?

 • Matematyka uczy liczyć
  Tyle i aż tyle, w sumie wystarczyłoby w zupełności ale to dopiero początek wyliczanki.
 • Bogaci potrafią liczyć
  Biednych od bogatych różni między innymi to, że majętni ludzie umieją dobrze liczyć.
  Chcesz być bogaty? – Naucz się matmy. To pomoże na pewno.
 • Żelazna logika
  Na tym opiera się matematyka. To nie wróżki i czary. Kto zna matmę ten umie logicznie myśleć i wyciągać wnioski. Matematyka uczy wnioskowania.
 • Przyczynowo skutkowość

  3 prawo Prawo Newtona parafrazując:
  „Każda akcja rodzi reakcję.„

  Opisuje to matematyka. Wszystko ma skutek i przyczynę. Coś zawsze z czegoś wynika.

 • Strategiczne myślenie
  Uczą tego szachy ale matematyka również. Przykładem jest statystyka, która pozwala na przewidywanie tego co się wydarzy z pewną dozą dokładności. Na tej podstawie można planować i podejmować decyzje o zminimalizowanym ryzyku.
 • Elastyczność umysłu
  Przyswajasz wiedzę, którą można wykorzystać na różnych płaszczyznach w życiu codziennym.
 • Matematyka rozwija wyobraźnię
  Myślicie, że wyobraźnię mają tylko artyści? Matematyka wymaga ogromnej kreatywności. Dróg na policzenie jednego zadania jest wiele.
 • Kombinowanie
  Trzeba się często i gęsto dobrze nagłówkować, żeby coś policzyć lub wymyślić jak to policzyć.
 • Podnosi iloraz inteligencję (IQ)
  Tego nawet nie trzeba tłumaczyć.

 

To jak nauczyć się matmy?
Wszystkie prawdy i genialne sposoby nauki matematyki sprowadzają się do tego, że matematykę można nauczyć się jedynie przez zrozumienie. Wykucie wzorów, czy tabliczki mnożenia na blachę to marny patent na efektywną naukę, ponieważ pamięć jest zawodna. Zrozumienie procesów i zależności jakie zachodzą w matematyce to prosta droga sukcesu w nauce.
Można nie pamiętać wzorów, ale kiedy się rozumie to znajdzie się sposób na policzenie wszystkiego i dojdzie się drogą dedukcji i wnioskowania do rozwiązania.

Ewolucyjnie umiejętność liczenia daje sporą przewagę. Jak myślisz, które zwierzę ma większe szanse na przeżycie, na przetrwanie zimy i przekazanie genów – zwierzę, które potrafi ocenić większą ilość zapasów np. na zimę, czy zwierzę które nie potrafi ocenić ilości?

„Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.”
Richard Feynman

 

Przykładów na zastosowywanie matematyki w życiu codziennym czy biznesie można mnożyć bez końca. Dorosłych nie trzeba przekonywać, że matematyka jest ważna, ponieważ już życie ich tego nauczyło. Tych, którzy nauczyli się matmy życie nagrodziło, a tych którzy nie przykładali do niej wagi życie rozliczyło, najczęściej w postaci chudszego portfela. Chcesz odnieść sukces i dobrze zarabiać? Postaw na matmę!

„Tyle jest w każdym poznaniu nauki, ile jest w nim matematyki.”
Immanuel Kant

Zasady komentowania na stronie Administratora, KUMAMGRE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Michałowicach (32-091) przy ul. Legionowej 11 w KRS: 0000861918, REGON: 387113320, NIP: 5130267796 zostały wskazane w Polityce prywatności.
Przeczytaj zanim skomentujesz.


Napisz komentarz