Pobierz logotypy KumamGre

Moje konto

+48 501 602 700

  /  DZIECI   /  JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ NA CO DZIEŃ?
Woda - KumamGre.pl

JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ NA CO DZIEŃ?

Oszczędzanie wody to nie eko czary, że za pomocą szklanki wody upierzemy górę ubrań, albo będziemy myć zęby na sucho, patykiem. Oszczędzanie wody to szereg nawyków i prostych udogodnień technicznych, które codziennie pracują na korzyść naszej planety i naszego portfela.
Kilka porad albo informacji na temat oszczędzania wody będzie zaskakujących i mało rozpowszechnionych, ale za to bardzo prawdziwych.

Żeby wiedzieć jak oszczędzać wodę i zacząć to robić, potrzebna jest do tego motywacja. Dlatego na początek artykułu napiszę dlaczego woda jest taka ważna. Nie będą to hiper odkrywcze informacje, ale może już zapomniane i niedocenione fakty, które rzucą świeże światło na temat.

Kilka faktów o wodzie:

  • Woda to jeden z najważniejszych zasobów ziemi.
  • Bez wody nie ma życia.
  • Bez picia wody ludzki organizm może przetrwać jedynie kilka dni.
  • Woda to najlepszy, uniwersalny rozpuszczalnik w przyrodzie.
  • Cokolwiek, człowiek produkuje, zużywa do tego wodę, a często jednocześnie ją zanieczyszcza.
  • Słodka woda stanowi 3-4 % całej masy wody na ziemi. To bardzo ograniczona ilość.

 

Czy wiesz że:
71% powierzchni ziemi stanowi woda.
Tylko 1% wody na ziemi jest zdatny do picia.

 

 

Ilość wody pitnej na ziemi jest bardzo ograniczona. Ludzi przybywa, produkcja i konsumpcjonizm rośnie, a wody zdatnej do picia wciąż jest tyle samo. Do tego wszystkiego słodka woda jest w ogromnym stopniu zanieczyszczona. Ocieplenie klimatu powoduje susze, pożary i wpływa na obieg wody w przyrodzie uwalniając ją z lodowców i wiecznych zmarzlin. Ta dodatkowa masa wody w obiegu przyrody zmienia pogodę i klimat, a to wpływa bezpośrednio na naszą planetę i całą ludzkość.
Woda to niesamowity żywioł. Życiodajny eliksir, który daje łaskę życia, ale potrafi być też śmiercionośną siłą nie do zatrzymania jak tsunami, czy huragan. Mógłbym o wodzie pisać godzinami jako ratownik wodny, nurek, freediver, pływak. Spędziłem w niej masę czasu.
Najistotniejszą informacją o wodzie jest fakt, że warunkuje ona nasze istnienie jako istot, żywych. Około 70 % masy naszego ciała stanowi woda.

Czy wiesz że:
Ponad 1 miliard ludzi nie dostępu do wody pitnej na świecie?

 

 

Na początek punktujemy techniczne aspekty oszczędzani wody.

Załóż perlatory na kran.
To takie nakrętki, które rozpraszają wodę i zmniejszają jej przepływ. Kosztują kilka złotych, a na rachunkach oszczędzisz duża poważniejsze pieniądze. To taka mocno techniczna i otwarta porada oszczędzania wody.

Zainwestuj w oszczędny, eko sprzęt.
Zakup zmywarki i pralki to wydatek, ale też ogromna oszczędność wody i rachunków za wodę. Wstawiaj do prania / mycia pełną pralkę / zmywarkę. Zmywarka, czy pralka mają najczęściej tryb pracy eco. Korzystaj z niego jeśli możesz. Warto rozważyć zainwestowanie w oszczędną spłuczkę, baterię wodną, czy kran.

Czy wiesz że:
W polskich toaletach znika 30% wody.

 

 

Napraw / dokręć kran jeśli leci z niego wada.
Sprawna instalacja wodna to oszczędności.

 

Czas na nawyki związane z oszczędzaniem wody.

Oszczędzaj wodę globalnie.
Ogranicz spożycie mięsa i ryb, albo przejdź na wegetarianizm lub weganizm.
Zapewne tutaj padnie pytanie, jak to się ma do wody? No właśnie ma się i to bardzo!
Wyprodukowanie 1 kg mięsa wymaga nakładu 25 000 litrów. W przeliczeiu, to 3 miesiące brania codziennie prysznica.
Fakty są takie, że produkcja zwierzęca jest najbardziej obciążająca dla planety, przyrody i odpowiada za gigantyczne spustoszenie lasów, zanik naturalnych ekosystemów i ocieplenie klimatu. Nawet wydobywanie paliw kopalnych nie sieje takiego spustoszenia na naszym globie jak schabowy, czy wołowina na stole. Jestem po Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie i wiem co mówię. Żeby przez rok wykarmiać jedną krowę potrzeba co najmniej 2 ha żyznej ziemi. To prosta matma. Z 2 ha ziemi można wykarmić przez rok wiele rodzin przy jednoczesnym mniejszym zużyciu wody i mniejszej emisji gazów cieplarnianych. W stanie Dakota w USA, na wykarmienie 1 krowy przypada średnio 20 akrów.
Można oszukać sumienie, stosować efekt wyparcia, że zwierzęta nie czują, albo ich masowe hodowle są humanitarne itp. Wiem, że to niewygodne i niezgodne z tym, co wpaja się nam od dziecka przy stole, ale to są fakty. Matematyki, królowej nauk nie da się oszukać. Właściwie ten jeden drobny nawyk w diecie; ograniczenie lub rezygnacja ze spożycia mięsa, ma największe znaczenie dla oszczędzania wody.

 

Bierz szybki prysznic zamiast kąpieli.
Prysznic to 60 litrów wody, a kąpiel 200 litrów.

Czy wiesz że:
W 36% wody zużywane jest do mycia.

 

 

Pij kranówkę.
Zwłaszcza jeśli ją ugotujesz. Woda, która leci w naszych kranach jest naprawdę mocno badana i pod ogromnym rygorem sanitarnym. W Polsce mamy bardzo czystą wodę pitną. Woda to chyba najbardziej przebadany produkt spożywczy jaki istnieje.

 

Woda - KumamGre.pl

 

Woda mineralna różni się od wody w kranie jedynie tym, że jest 200 razy droższa. Dla zdrowia nie ma znaczenia którą wodę pijesz, a dla planety i portfela już tak. Za dla zdrowia ma znaczenie, ile wody pijesz i czy dbasz o utrzymanie ciała w odpowiednim nawodnieniu. Powinno się pić co najmniej 2 litry wody dziennie.

Czy wiesz że:
Najczęstszą przyczyną bólu głowy jest odwodnienie.

 

 

Wykorzystaj wodę ponownie.
Np. wodą po kąpieli możesz umyć podłogę, użyć jej do sprzątania, albo coś przeprać w tej wodzie.

Zakręć kran podczas mycia zębów.
25 litrów czystej wody leci bez sensu w rury, kiedy kran jest odkręcony podczas mycia zębów. Prosty nawyk do wyrobienia, który codziennie pracuje na korzyść naszej planety i portfela.

Jeśli masz ogród, działeczkę możesz zbierać deszczówkę i podlewać nią swoje zielone skarby.
Deszczówka to darmowa woda.

Toaleta to nie śmietnik.
Nie wrzucamy śmieci do toalety.
Jak zacznie z niej wybijać woda, to będzie to bardzo przykra niespodzianka. Przed długim wyjazdem np. na wakacje albo urlop zakręć zawory wody w domu.
Oszczędzisz trochę wody, a przynajmniej dom będzie zabezpieczony przed przypadkowym zalaniem.

Jak widać po tym artykule warto oszczędzać wodę. Wszystkie wymienione nawyki są proste do zastosowania na co dzień.
Planeta i Twój portfel będą zadowolone, kiedy zaczniesz oszczędzać wodę.

Zasady komentowania na stronie Administratora, KUMAMGRE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Michałowicach (32-091) przy ul. Legionowej 11 w KRS: 0000861918, REGON: 387113320, NIP: 5130267796 zostały wskazane w Polityce prywatności.
Przeczytaj zanim skomentujesz.


Napisz komentarz