Pobierz logotypy KumamGre

Moje konto

+48 501 602 700

  /  DZIECI   /  JAK OBUDZIĆ WŁASNĄ KREATYWNOŚĆ?
Kreatywność - KumamGre.pl

JAK OBUDZIĆ WŁASNĄ KREATYWNOŚĆ?

Tyle się mówi o kreatywności, o jej zaletach i samych superlatywach.

Wszystkie dzieci rodzą się artystami.
Sztuka polega na tym, by pozostać nimi do końca życia.

Pablo Picasso

Parafrazując wielkiego Pisassa, każdy z nas jako dziecko był artystą, był kreatywny – tworzył bez zahamowań. W każdym z nas drzemie potencjał kreatywności i mały artysta.

 

Pracujące kreatywnie dziecko wcale nie widzi barier ani przeszkód tworząc swoje dzieło. Łączy ze sobą na pierwszy rzut oka nie pasujące elementy i rzeczy nadając im nowa formę, kształt, nieoczywiste znaczenia lub zastosowanie.

To co się stało z czasem i z wiekiem, że zanikają takie zdolności?
A może nie zanikają tylko są uśpione?
A jak coś jest uśpione to wystarczy to obudzić.
Jak obudzić wewnętrznego artystę?
Jak dotrzeć do Picassa, który drzemie gdzieś głęboko w nas?

Oto szereg sprawdzonych patentów na pobudzenie wewnętrznej kreatywności.

Wyśpij się.
Zmęczonemu umysłowi trudno stworzyć coś fajnego. W końcu akt kreacji to tak naprawdę efekt pracy naszej głowy. Wypoczęty mózg pracuje sprawniej i na wyższych obrotach.

Zjedz coś dobrego.
Mózg musi jeść. Mózg żywi się glukozą. Na głodnego łatwiej się człowiek irytuje i jest niezadowolony z efektów swojej pracy. Dlatego warto zadbać o to, aby siadać do prac plastycznych i projektowych dobrze i zdrowo odżywionym. Zjedz jabłko, banana albo wypij kakao. Poczuj jak nabierasz energii do pracy artystycznej.

Muzyczka
Przy dobrej muzyczce dobrze się pracuje. Muzyka nadaje rytm pracy i poprawia nastrój? Pomyśl przy jakiej muzyce chciałoby Ci się tworzyć. Pobaw się w DJ’a i zrób własną kreatywną składankę. To też już jest twórczość.

Przygotuj się.
Jeśli znasz temat swojej pracy kreatywnej to poczytaj o nim, pooglądaj powiązane obrazki, grafiki, filmy dokumentalne. Prawdziwi artyści siadają do pracy artystycznej z odpowiednio przygotowanymi materiałami. Oczywiście nie ma nic złego w spontanicznym twórczym szale. 🙂 Warto jednak siadać do pracy artystycznej przygotowanym i zaopatrzonym. W ten sposób szuka eis inspiracji.

Zapisuj dobre pomysły.
Pomysły są ulotne a pamięć zawodna. Chcesz mieć pomysły na komiks albo opowiadanie pod ręką. To załóż kreatywny notes. Zapisuj pomysły, myśli, rób notatki, szkicuj. Wracaj do swojego notatnika, szkicownika kiedy czujesz chęć do tworzenia.

Krótka rozgrzewacza
Dotleń się. Przespaceruj. Rozciągnij palce, nadgarstki i ręce. To one będą przenosić twoje wizje i obrazy do świata rzeczywistego. Zabawne jak niewiele osób o tym pamięta.

Kartka papieru to Twój świat.
Jesteś Panem i władcą świata jaki stworzysz. Możesz z nim zrobić wszystko. Kartka papieru nie ocenia, ani nie prawi pustych pochlebstw. Ona przyjmuje każdy dar jaki jej ofiarujesz.
Ty tu rządzisz! Co dzisiaj malujemy szefie?

Wizualizacja
Wyobraź sobie efekt końcowy pracy, którą chcesz wykonać. Zobacz finalny efekt w taki sposób jaki jest wg Ciebie najlepszy. Kiedy obraz wykrystalizuje się w Twojej głowie, siadaj do pracy i staraj się zbliżyć do swojej wizji, wyobrażenia.

Nie ma zasad.
Poznaj wszystkie zasady. Nie lubisz zasad. Złam wszystkie zasady. Tutaj możesz. Na tym polega kreatywność. Najwięksi artyści wyrywali się z konwencji i szufladkowania ich twórczości. Nie myśl szablonowo. Wyjdź myślami „po za pudełko”, po za strefę komfortu i twórz.
To prawdziwa wolność!

Słuchaj intuicji.
To Twój najlepszy przyjaciel. Ona Cię nie oszuka i zawsze chce dla Ciebie dobrze. Wsłuchaj się w siebie, w swój wewnętrzny głos. Słyszysz co do Ciebie mówi? A może by tak spróbować medytacji, żeby usłyszeć samego siebie?

Nie poddawaj się!
Nic co wielkie i wartościowe nie powstaje w minutę. Dąż do celu i pokonuj przeszkody. Żeby stworzyć coś co będzie piękne i zrobi wrażenie na wszystkich czasem trzeba wiele prób i pokonać wiele przeciwności. Nigdy się nie poddawaj. Koniec końców możesz tworzyć swoje dzieła na raty.
Prawdziwa sztuka wymaga czasu a czasem wielu poprawek.
Niektórzy artyści twierdzą, że:

Nie ważne jest dzieło a sam proces twórczy, akt kreacji.

Kto wie? Może maja racje? 😉

 

Nie ma złych pomysłów.
Liczy się to jak te pomysły przedstawisz. Wymyśl ciekawy, niekonwencjonalny sposób na opracowanie tematu, który Cię interesuje. Tak przecierasz własne artystyczne ścieżki. Kto wie co odkryjesz i dokąd zaprowadzi Cię własna droga.

Nie bój się błędów.
To błędy nas kształtują i uczą. Żeby nauczyć się coś robić, czasem najpierw trzeba nauczyć się jak tego nie robić.

„Nie poniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10.000 błędnych rozwiązań.”

– Thomas Edison, wynalazca m.in. żarówki

Nie bój się krytyki.
Wiem, że czasem krytyka jest bolesna a ego artysty bywa kruche. Staraj się czerpać z opinii innych. W ten sposób dowiesz się co podoba i co lubią inni ludzie. Wystarczy ich wysłuchać. Wszyscy uwielbiają wyrażać opinię – nawet nie pytani o zdanie. Dlatego tak dobrze się mają social media i komentarze.
Najważniejsze jest co Ty czujesz i myślisz, o tym co tworzysz. Cała reszta to tylko subiektywne opinie.

Na koniec życzę weny i mega kreatywnego flow i do dzieła.

 

A może masz własne pomysły na to jak pobudzić albo rozwijać kreatywność?
Napisz do nas na biuro@kumamgre.pl
Najlepsze pomysły dodamy do artykułu poniżej.

 

Agnieszka z Krakowa:

„Filiżanka kawy to świetny start nie tylko poranka ale też pobudzacz procesu twórczego.”

Lidia z Łodzi

„Czekolada – najlepiej gorzka, od której aż chce się kichać. Daje poczucie szczęścia i euforii oraz dobrze nakręca do malowania.”

Szymon z Michałowic

„Zapach farb i pasteli. Aż od razu chce się brać za kartkę papieru i tworzyć cokolwiek. „

Zasady komentowania na stronie Administratora, KUMAMGRE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Michałowicach (32-091) przy ul. Legionowej 11 w KRS: 0000861918, REGON: 387113320, NIP: 5130267796 zostały wskazane w Polityce prywatności.
Przeczytaj zanim skomentujesz.


Napisz komentarz