Pobierz logotypy KumamGre

Moje konto

+48 501 602 700

  /  DZIECI   /  DLACZEGO WARTO WYBRAĆ EKO PAPIER?
Eko drzewo - KumamGre.pl

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ EKO PAPIER?

W czasach, kiedy natura i środowisko są na granicy klęski ekologicznej ideologia bycia eko i zero waste staje się koniecznością. Papier do druku, czy nawet prozaiczny papier toaletowy to bezsprzecznie produkty pierwszej potrzeby, a ich używanie w znacznym stopniu odbija się na naszej planecie i otaczającym środowisku.

Bardzo zastanawia, dlaczego wszyscy drukują na białym, chlorowanym papierze?
W dobie całkowitej cyfryzacji, e-faktur, przenoszenia całej sprzedaży i biznesu do Internetu ludzie wciąż używają białego, chlorowanego, papieru? Papieru, który jest zwyczajnie szkodliwy dla środowiska.

Warto zadać sobie pytanie co zyskuje natura i świat, kiedy wybieramy ekologiczny papier lub ograniczamy jego użycie do minimum.

 • Będzie więcej drzew, bo nie trzeba ich aż tyle ścinać pod papier.

„Naukowcy wyliczyli, że ze 100 ton makulatury można odzyskać prawie 90 ton! To równoznaczne z ocaleniem ponad 1 700 ton drzew!„
– Jakub Szczepański z fundacji EGENIUS

 • Mamy więcej słodkiej wody. Do produkcji eko papieru zużywa się mniej wody niż do produkcji zwykłego białego papieru.

„Jeżeli w procesie produkcji papieru, zamiast celulozy z drzew wykorzysta się 1 tonę makulatury, można sporo zaoszczędzić. To ok. 25 000 litrów wody, 1 500 litrów ropy i 4 000 kWh zużytego prądu mniej. Korzysta zatem na tym cała planeta.”
– Jakub Szczepański z fundacji EGENIUS

 • Zużywamy ponownie śmieci, ponieważ duża część masy celulozowej do tworzenia papieru pochodzi właśnie z makulatury z recyklingu.

Cała ta nasza praca przy segregacji nabiera sensu. Zwłaszcza tutaj, przy papierze ekologicznym.

 • Nie trujemy środowiska chlorem oraz innymi toksycznymi wybielaczami potrzebnymi do nadania papierowi odpowiedniej bieli.

Przecież ten nasz papier do faktur, kolorowanek dla dzieci i notatek wciela nie musi być hiper biały. Prawda? Lekko złamany beżem też się nada doskonale.

 • Eko papier jest biodegradowalny.

Czy wiesz, że: „W zwykłym papierze znajdziemy do 3% włókien celulozowych. Reszta to substancje klejące, barwiące, czasem folia itp. Czyli nie każdy papier zrobiony jest z papieru!”
– Jakub Szczepański z fundacji EGENIUS

 

Jakie cechy ma ekologiczny papier?
Właściwie jest tylko jedna różnica. To poziom bieli. Papier ekologiczny uzyskuje biel na poziomie 70-80 %. Stąd nazywany jest potocznie beżowym lub brązowym papierem. Oprócz tego, że regularny papier ma odpowiednią biel, to różnic w użytkowaniu nie ma. Biały, chlorowany papier jest właściwie w tej samej cenie co eko papier z recyklingu, który jest przyjazny środowisku zaś papier toaletowy jest nawet sporo tańszy i zdrowszy dla skóry.

Cechy obu papierów eko vs bielony są porównywalne. Wiemy, bo sami sprawdziliśmy w kumamgre przy produkcji prototypów eko gier planszowych i eko kalendarzy całą masę eko papieru, żeby wybrać odpowiedni i optymalny papier do druku.

Zobacz nasz certyfikowany 100% eko papier z recyklingu.
Drukujemy na eko papierze instrukcje, pytania i materiały do eko gier planszowych.

 

 

 

Nie dajmy się zwariować. Nie ma powodu, żeby w ogóle korzystać z białego, chlorowanego papieru, który niszczy i truje naturę.

Oczywiście być eko to nie znaczy, żeby podcierać się liściem ale kiedy używamy papieru toaletowego to czy musi być taki biały, kolorowy i pachnący. Zasadniczo spuszczamy wszystko w kanalizacje: pieniądze i chemię, na którą poszły te złotówki, i która szkodzi nam i środowisku.

Jeżeli chcesz zadbać o naturę oto kilka najprostszych sposobów.

 • zrezygnuj z drukowania wszystkiego i drukuj tylko to, co niezbędne
 • drukuj dwustronnie
 • kupując wybieraj eko papier – będzie taniej lub bez różnicy
 • e-faktury zamiast papierowych
 • zadrukowany z jednej strony papier świetnie posłuży na notatki lub kolorowankę dla dziecka
 • zamiast kupować gazetę możesz korzystać z formy elektronicznej
 • zamiast książki, czytaj z e-booka
 • segreguj makulaturę

 

Być eko jest teraz modne. I bardzo dobrze, bo to właściwa droga na przyszłość w zgodzie i poszanowaniu natury oraz środowiska.
Być eko nie jest to łatwa droga, ponieważ wymaga wysiłku, ale jest to jedyna dobra i słuszna droga.

 

Zasady komentowania na stronie Administratora, KUMAMGRE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Michałowicach (32-091) przy ul. Legionowej 11 w KRS: 0000861918, REGON: 387113320, NIP: 5130267796 zostały wskazane w Polityce prywatności.
Przeczytaj zanim skomentujesz.


Napisz komentarz